İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

Hakkında

Meslek Yüksekokuluna bağlı İnşaat Teknolojileri Bölümü 2 yıllık ön lisans eğitimi vermektedir. Eğitim dili Türkçedir.

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’na bağlı İnşaat Teknolojisi programının amacı inşaat sektörünün üretim ve satış sonrası hizmet kademelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli ara eleman ihtiyacına cevap vermektir. Teknolojik gelişmelerin ihtiyacı doğrultusunda gerekli teorik bilgiyi almış uygulama yeteneği kazanmış, malzemeyi tanıyan ve üretim teknikleri konusunda bilgisi olan mesleğiyle ilgili çizim tekniklerini kullanabilen mesleki problemleri çözebilecek beceriye sahip kişiler yetiştirmektir. 

Bu programda öğrencilerin mesleki yeterliklerini üst düzeye çıkarmaya yönelik olarak; Şantiye Organizasyonu ve İş Programlama, Maliyet Keşif Metraj Hakediş, Geoteknik, Yapı Statiği, Mukavemet ve Bilgisayar Destekli Çizim gibi temel alan dersleri okutulmaktadır.

Programı başarı ile tamamlayanlar program sonunda ön lisans diploması alarak İnşaat Teknolojisi uzmanı unvanını kazanırlar. Mezunlarımız, inşaat yapım faaliyetinin gerçekleştirildiği her türlü kamu-özel kuruluşları, bu faaliyetleri yürüten taahhüt firmaları, mimarlık-mühendislik büroları ile kendi kuracakları işletmelerde görev alabilirler.

2 yıllık İnşaat Teknolojileri bölümünden mezun olan öğrenciler DGS(Dikey Geçiş Sınavı) ile İnşaat Mühendisleri ve Mimarlık bölümlerine geçiş yapabilirler.

İnşaat Teknolojileri bölümünden mezun olan öğrencilerin çalışma alanları çok geniş olup;

Bina-Konut şantiyelerinde

Büyük amaçlı şantiyelerde(havaalanları, tren garları,alışveriş merkezleri v.b)

Metraj ve Hakediş işlerinde

Proje takibi ve proje işlerinde

Belediyelerde özellikle İmar ve Ruhsat işlerinde

Karayolu, ve Baraj şantiyelerinde çalışabilirler.Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi