KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI

İntihal Veri Tabanları

1. İThenticate

[Kampüs İçi Erişim]

Akademik çalışmalardaki intihalleri tespit etmek amacıyla iThenticate -İntihali Engelleme Programı, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından üniversitemiz erişimine açılmıştır. Program üniversiteler tarafından akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır; öğrenci ödevleri ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalıdır. Program doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahiptir. Web tabanlı arayüz ile özel bir eğitim gereksinimi olmaksızın kullanılmaktadır. İntihal analizi yapılacak belge, kullanıcı tarafından iThenticate programına bir e-postaya belge ekler gibi kolaylıkla yüklenmekte, intihal analizi birkaç dakika içinde bitirilebilmektedir. iThenticate’e yüklenen her belge büyük bir veritabanındaki belgelerle karşılaştırılmaktadır.

iThenticate Hızlı Başlangıç Kılavuz

iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu

2.Turnitin


[Kampüs İçi Erişim] 
Turnitin; Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin (tez, makale, ödev, proje vb.) orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır. Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma, tez ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır. Turnitin, eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur. Turnitin belge analizini yaparken büyük veritabanları taramaktadır. Bunlar;
•337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman
•110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın
•62 milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası
•140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda,
•30 milyondan fazla öğrenci
•1.6+ milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır.

Turnitin programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve kurumsal mail adreslerini içeren bilgileri [email protected] adresine e-posta ile göndermeleri gerekmektedir. İlgili kişi tarafından sisteme erişim tanımlamaları yapılacaktır. Sisteme tanımlaması yapılan akademik personelin bildirmiş olduğu mail adresine şifre ve kullanıcı adı gönderilecektir.
Turnitin Öğretmen Kılavuzu.pdf
Turnitin Öğrenci Kılavuzu.pdf
Turnitin ArayüzüTurnitin Arayüzünde Belge Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar.PDF

Öğrenci Bilgi Sistemi

Hazırlık Bilgi Sistemi

Dış İlişkiler

Kalite Yönetim Sistemi

Bologna Bilgi Paketi

Kalite Güvence Sistemi